صفحه اصلی / اقدامات پس از ثبت / پلمب دفاتر قانونی

پلمب دفاتر قانونی

پلمب دفاتر :

موسسات و شرکت هایی که مشمول قوانین مالیاتی هستند ، موظف اند نسبت به پلمپ دفاتر مالیاتی خود اقدام نمایند ، به عبارت دیگر باید دفاتر قانونی را از سازمان امور مالیاتی کشور بصورت پلمب شده دریافت نمایند.

این دفاتر شامل دفتر روزنامه ، دفتر کل و دفتر دارایی می باشد.

دفتر روزنامه : 

دفتر روزنامه از مهمترین دفاتر تجاری است، زیرا تمامی فعالیت تاجرین و هرگونه اقدامات تجاری و همچنین برداشت و واریز شخصی در آن ثبت می شود.

دفتر روزنامه دفتری است که تاجر باید همه روزه مطالبات ، دیون داد و ستد تجاری و معاملات راجع به اوراق تجارتی و بطور کلی جمیع واردات و صادرات تجاری خود را به هر اسم و رسمی که باشد و وجوهی را که برای مخارج شخصی خود برداشت می کند در آن دفتر ثبت نمایند.

دفتر کل: 

دفتری است که در آن تاجر باید کلیه معاولات را حداقل هفته ای یک مرتبه از دفاتر روزنامه استخراج و انواع مختلف آن را تشخیص داده و جدا نموده ، هر نوعی را که در صفحه مخصوصی در آن دفتر بطور خلاصه ثبت نماید.

در دفتر کل هر شخص یا موسسه دارای صفحه و حسابی مشخص و معین می باشد.

دفتر دارایی: 

دفتری است که تاجر باید هر ساله صورت جامعی از کلیه دارایی ومطالبات سال گذشته خود را بصورت دقیق در آن دفتر ثبت و امضا نماید و این کار باید تا پانزدهم سال بعد انجام پذیرد.

نتایج حساب های دفتر کل در پایان سال در ستون های مثبت و منفی دفتر دارایی درج می گردد که بیانگر وضعیت مالی است.

 

 

مقالات مرتبط:

  • مراحل اخذ پلمب دفاتر
  • مدارک مورد نیاز اخذ پلمب فاتر

 

این مطالب را نیز ببینید!

ثبت شرکت در آمل

ثبت شرکت در آمل

ثبت شرکت ها در آمل-ثبت شرکت در آمل-آدرس اداره ثبت شرکتها آمل -ثبت تغییرات در آمل -ثبت برند در آمل -سامانه ثبت شرکت در آمل -ثبت شرکتها در آمل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code