ثبت شرکت سهامی

ثبت شرکت سهامی

شرکت سهامی چیست؟

 

شرکت سهامی خاص شرکتی است که سرمایه آن به عنوان سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها در شرکت می باشد.

به عبارت دیگر شرکت سهامی شرکتی است که با تجمع و سرمایه گذاری مشترک حداقل سه شخص حقیقی(حقوقی) برای شرکت سهامی خاص و دو شخص حقیقی (حقوقی) برای شرکت سهامی عام، در جهت اشتغال به موضوعی خاص برای کسب سود و منفعت از طریق عملیات بازرگانی و یا تولیدی و با خدماتی و غیره تشکیل می شود.

اگر موسسین قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام مردم تامین نمایند، شرکت سهامی عام و درصورتیکه کلیه سرمایه شرکت را خودشان بطور مستقیم تامین، شرکت سهامی خاص نامیده می شود.

 

شرکت های سهامی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

  1. سهامی عام
  2. سهامی خاص

 

طریقه ثبت شرکت سهامی:

برای تاسیس و ثبت شرکت سهامی عام سرمایه شرکت نباید از پنج میلیون ریال و سرمایه شرکت سهامی خاص نباید از یک میلیون ریال کمتر باشد.

در تاسیس شرکت های سهامی عام موسسین باید حداقل 20 درصد از سرمایه شرکت را تعهد نمایند و حداقل 35 درصد از 20 درصد تعهد شده را در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس ، نزد یکی از بانک ها سپرده و سپس اظهارنامه ای به ضمیمه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضا کلیه موسسین رسیده باشد به اداره ثبت شرکت ها در تهران و در شهرستانها به دایره ثبت شرکت ها و در جایی که دایره ثبت شرکت ها وجود ندارد به اداره ثبت اسناد و املاک تسلیم و رسید آن را دریافت نماییند.

چنانچه قسمتی از تعهد موسسین بصورت غیرنقدی باشد ، باید عین آن و یا مدارک مالکیت آن را در همان بانکی که برای پرداخت مبلغ نقدی حساب باز شده است ، تودیع و گواهی بانک را به ضمیمه اظهارنامه و ضمائم آنرا به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم نمایند.

اظهارنامه ای که موسسین باید آن را پر و امضا نمایند در نهایت به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود میبایست شامل موضوعات زیر باشد:

  1. نام شرکت
  2. مشخصات و اقامتگاه موسسین شرکت ها
  3. موضوع شرکت
  4. مبلغ سرمایه شرکت و تعیین میزان  نقدی و غیر نقدی آن
  5. تعداد سهام بانام و بی نام و مبلغ اسمی آنها و تعیین میزان سهام ممتاز (درصورت وجود)
  6. میزان تعهد هریک از موسسین و مبلغی که پرداخت کرده اند.
  7. مرکز اصلی شرکت
  8. مدت شرکت (محدود یا نامحدود)

 

 

 

 

[WPSM_SERVICEBOX id=768]

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
جهت مشاوره ...
ارسال از طریق واتس اپ